YERLEŞKELER

İTÜ Kuzey Kıbrıs

Gazimağusa Yerleşkesi

GAZİMAĞUSA YERLEŞKESİ

İTÜ-KKTC Gazimağusa Yerleşkesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en doğusunda 50 binin üzerinde nüfusa sahip olan Gazimağusa kentinin merkezindedir. Gazimağusa Limanı'na 600 metre mesafe uzaklıktaki Yerleşkemiz, anıtsal değerdeki sur duvarları ile merkez aksının birleştiği noktada olup, içerisinde tarihi ve kültürel değerleri olan bazı önemli yapılara da ev sahipliği yapmaktadır. Yarım yüzyılı aşan bir süre boyunca devlet hastanesi olarak kullanılan alanı da içeren Gazimağusa Yerleşkesi, Maraş Bölgesi ile kentin en önemli tarihi merkezi Suriçi’ne bağlantı noktasında çok önemli bir konumda yer almaktadır. Yabancı Diller Hazırlık Okulu, Rektörlük, İdari Blok A, Kafeterya ve Spor Salonu Gazimağusa Yerleşkesi’nde aktif faaliyetlerini sürdüren yapılardır.

Gazimağusa Yerleşkesi’nde derslik ve laboratuvar gibi eğitim binaları yanında kütüphane, konferans salonu, yemekhane, öğrenciler için sosyal aktivite ve spor alanları inşa edilecektir. Diğer bütün eğitim, öğretim, araştırma ve geliştirme faaliyetleri Yeni Erenköy Yerleşkesi’nde olacaktır.


Yeni Erenköy Yerleşkesi

YENİ ERENKÖY YERLEŞKESİ

İTÜ-KKTC Yeni Erenköy Yerleşkesi, deniz kenarında kuzeydoğuya doğru açılan iki vadi ile bunların ucunda yer alan iki körfezi içermektedir. Yeni Erenköy merkezine beş dakika uzaklıkta olan Yerleşke, Dipkarpaz ve Yeşilköy köylerine çok yakın mesafede yer almaktadır.

Yerleşkenin konumlanacağı bölge arazisinin haritalandırılması, jeolojik zemin etüdü çalışmaları, stratejik ve kentsel planlama ile hudut belirleme (çitleme) projeleri tamamlanmıştır. Arazide bulunan ormanlık alanların korunması prensibi ile planlanan yerleşkede yönetsel/idari birimler, öğrenci merkezi, kafeterya, çarşı, misafirhane ve 1. etap altyapı proje çalışmalarının yakın zamanda başlatılması hedeflenmektedir.

Yaklaşık 6000 öğrenci kapasiteli olması planlanan Yeni Erenköy Yerleşkesi’nin ana kampüs olması planlanmaktadır. Yerleşkede fakülteler, öğrenci yurtları, kıyı yapıları, araştırma-geliştirme merkezleri, teknokent alanları, sosyal-sportif-kültürel alanlar ve diğer faaliyetler için gerekli yapılar inşa edilecektir.


Sürekli Eğitim Merkezi

SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ

İTÜ-KKTC Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) teknolojik donanımı, modern fiziki yapısı, İTÜ’nün alanında uzman eğitimci kadrosu ile halkımıza, kurum ve kuruluşlara bireysel ve sektörel alanlarda gereksinim duyulacak her türlü yaygın eğitim olanaklarını sunarak iş dünyası ve üniversite arasında bir köprü kurmayı hedeflemektedir.

Merkez; bilim, teknoloji ve sanayi alanlarında sürekli değişen ve yenilenen bilgileri kurum ve kuruluşlarla paylaşarak ‘Yaşam Boyu Öğrenim’ kavramını her yaştan ve her meslek grubundan kişilere kazandırmayı amaç edinmiştir.

SEM, bireysel ve kurumsal, kısa ve uzun süreli eğitim programlarının yanında, iş hayatına atılmaya hazırlanan gençlere, iş yaşamında yeterli tecrübeye sahip bireylere kariyer ve kişisel gelişimleri için yararlı olacak programlar, konferans ve seminerler de sunmaktadır.

Tüm eğitim programları; teorik ile pratik bilgiyi birleştirmeye yönelik oluşturulmuş olup, eğitimlerin sonunda eğitim içeriklerine göre katılımcılara Katılım Belgesi veya Sertifika verilmektedir.


İTÜ Öğrenci Gelişim ve Kariyer Akademisi

İTÜ ÖĞRENCİ GELİŞİM VE KARİYER AKADEMİSİ

İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri bünyesinde açılan İTÜ Öğrenci Gelişim ve Kariyer Akademisi’nin kurulmasına yönelik iş birliği protokolü Haziran 2021’de, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürlüğü, Kıbrıs Vakıflar İdaresi (EVKAF) ile Üniversitemiz arasında imzalanmıştır.

Protokol kapsamında KKTC’de ortaöğretim, lisans ve lisansüstü öğrenimlerine devam eden öğrencilere yönelik ücretsiz eğitim-öğretim uygulamaları ile seminer, kurs, konferans, kongre, sergi, yurt içi ve yurt dışı geziler ile benzeri faaliyetlerin iş birliği içerisinde planlanması ve uygulanması sağlanmaktadır. Akademi, Türkiye’de öğrenim gören KKTC uyruklu öğrencilere gönüllü rehberlik ve mentorluk hizmeti vermektedir.