ADAY ÖĞRENCİ

Sıkça Sorulan Sorular

İTÜ-KKTC’nin açılış tarihi ve statüsü nedir?

İTÜ-KKTC, 2011-2012 Akademik Yılı’nda Eğitim-Öğretim hayatına başladı. KKTC’de kabul edilen 38/2009 sayılı İstanbul Teknik Üniversitesi-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri (Kuruluş, Görev, Çalışma ve Denetleme) Yasası ve ayrıca 5756 sayılı İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Eğitim Araştırma Yerleşkeleri (İTÜ-KKTC) kurmasına ilişkin Çerçeve Protokolü'nün onaylanması ile kurulmuş akademik ve idari yönden İstanbul Teknik Üniversitesine bağlı, özerk ve özel bir tüzel kişiliği olan üniversitedir.

İTÜ-KKTC konum olarak nerededir?

İTÜ-KKTC, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde üç farklı yerde faaliyetlerini planlamıştır.

 • Gazimağusa Yerleşkesi, Gazimağusa şehir merkezindedir. Gazimağusa Limanı'na 600 metre mesafede olup, tarihi surlar ile şehir merkezinin birleştiği noktada konumlandırılmıştır
 • Yeni Erenköy Yerleşkesi, deniz kenarında kuzeydoğuya doğru açılan iki vadi ile bunların ucunda yer alan iki körfezi içermektedir. Yeni Erenköy merkezine beş dakika uzaklıkta olan Yerleşke, çoğunlukla ormanlık araziden oluşmakta olup, ana kampüs olacak şekilde planlanmış ve kentsel tasarım projesi tamamlanmıştır.
 • Sürekli Eğitim Merkezi, Lefkoşa surlar içinde Selimiye Cami’nin kuzeyinde yer almakta olup, ulusal ve uluslararası sanatsal, kültürel etkinlikler yanında kaliteli eğitim programları ile hizmet vermektedir.

İTÜ-KKTC’nin kayıt koşulları nelerdir?

TC ve KKTC uyruklu öğrenciler lise veya dengi bir kurumdan mezun olduktan sonra, ÖSYM aracılığı ile YKS sınavları ile Üniversitemize kayıt yaptırabilirler. Ayrıca, KKTC vatandaşları GCE A Level sınavı ile Üniversitemize başvurabilirler. Yabancı uyruklu öğrenci alımları uluslararası sınavlara göre yapılmaktadır. Bu sınav türleri ve puanları hakkında detaylı bilgiyi https://www.sis.itu.edu.tr/TR/mevzuat/yurtdisi-gecerli-sinavlar.php linkinden ulaşabilirsiniz.

Üniversitenizde hangi lisans programları bulunmaktadır?

Üniversitemizde şu an 10 lisans programı bulunmaktadır;

 1. Bilgisayar Mühendisliği
 2. Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 3. Endüstri Mühendisliği
 4. Ekonomi ve Finans
 5. Mimarlık
 6. İç Mimarlık
 7. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
 8. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
 9. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
 10. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

Programlarla ilgili detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim?

https://kktc.itu.edu.tr/documents/turkce-brosur.pdf linkindeki tanıtım broşürümüzden program detayları ve kontenjanlarla ilgili bilgi alabilirsiniz. (Linkteki broşür kontenjan bilgileri netleştiği zaman güncellenecektir)

Lisans programı öğrencilerinin eğitimleri nerede devam edecek?

2024 – 2025 Akademik Yılı YKS Kılavuzu’nda yer alan Bk. 204 maddesi gereğince, İTÜ-KKTC’nin Gazimağusa ve Yeni Erenköy’deki yerleşke bina inşaatları bitene kadar Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi ve tüm lisans programları eğitimleri İTÜ-KKTC Gazimağusa Yerleşkesinde gerçekleştirilecektir.

İTÜ-KKTC Yerleşkelerindeki akademik kadro nereden atanacak?

İTÜ-KKTC Yerleşkelerinde akademik kadro Öğretim Elemanı ile Kuruluş yasası gereği İTÜ’de görev alan öğretim üye ve elemanları başta olmak üzere, KKTC ve uluslararası akademisyenlerden oluşmaktadır. İTÜ-KKTC Gazimağusa Yerleşkesinde görevlendirilen akademik kadro web sayfamızda yayınlanacaktır.

Üniversitenizde eğitim ücretleri ne kadardır?

2024 – 2025 Akademik Yılı için öğrenim ücreti; Türk vatandaşları için 350.000,00 TL (KDV Dahil), yabancı uyruklu öğrenciler için ise 14.350 Amerikan Doları (KDV Dahil) olarak belirlenmiştir. Takip eden yıllarda öğrenim ücretinde bir artış olması durumunda; önceki yıllarda kayıt olan öğrenciler için bu artış bir önceki yıla göre TL bazında KKTC Devlet Planlama Örgütü tarafından ilan edilen yıllık Temmuz ayı TÜFE oranı ile sınırlıdır.

Öğrenim ücreti dışında, burslu/burssuz tüm öğrencilerden öğrenim ücreti dışında üniversiteye kayıt zamanı yıllık olarak 10.000,00 TL (KDV dâhil), yabancı uyruklu öğrencilerden 350,00 USD (KDV dâhil) kayıt ücreti alınır.

2024-2025 AKADEMİK YILI YENİ KAYIT YAPTIRACAK ÖĞRENCİLER İÇİN KAYIT VE ÖĞRETİM ÜCRETLERİ

Kayıt Durumu 1. Dönem (Güz) 2. Dönem (Bahar) Toplam
TC Uyruklu Tam Burslu 10.000,00 TL (Kayıt Ücreti)  - 10.000,00 TL
TC Uyruklu Burssuz (Ücretli) 170.000,00 TL
+
10.000,00 TL (Kayıt Ücreti)
170.000,00 TL 350.000,00 TL
Yabancı Uyruklu Tam Burslu 350,00 USD (Kayıt Ücreti)  - 350,00 USD
Yabancı Uyruklu Burssuz (Ücretli) 7.000,00 USD
+
350,00 USD (Kayıt Ücreti)
7.000,00 USD 14.350,00 USD
* Eğitim ücretine %5 KDV, Kayıt ücretine %16 KDV dahildir.

 

Konaklama, yemek ve diğer hizmetler öğrenim ücretinin dışındadır. Buna göre, Hazırlık Sınıfı ve lisans öğrencileri için yıllık toplam öğrenim ücreti, kayıt zamanı peşin veya Güz ve Bahar dönemlerinde iki eşit ödeme şeklinde yapılabilir.

İTÜ-KKTC’den mezun olunduğunda nasıl bir diplomaya sahip olunacak?

İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri mezunlarına, İTÜ Rektörü ve İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu Başkanı'nın imzalarının bulunacağı diploma verilmektedir. Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz, tüm hak ve yetkileri ile İstanbul Teknik Üniversitesi diploması almaya hak kazanacaklardır. Diplomada İTÜ-KKTC ibaresi de yer almakta olup Türkiye'deki yükseköğretim mezunlarına tanınan her türlü hakka sahiplerdir.

Lisans programlarının ders planlarını nereden öğrenebilirim?

Lisans programlarının ders planları https://www.sis.itu.edu.tr/TR/ogrenci/lisans/ders-planlari/ders-planlari.php linkinden takip edebilirsiniz.

Gazimağusa Yerleşkesi’nde mevcut yapılar nelerdir?

İTÜ-KKTC, 2012’den itibaren Gazimağusa Yerleşkesi'nde sorunsuz ve tam teşekküllü olarak Hazırlık Sınıfı Öğrencilerine hizmet vermiştir. 2023-2024 akademik yılı için de hizmet kalitesi artarak devam edecektir.

Mevcut bulunan yapılar; Rektörlük Binası, Yabancı Diller Hazırlık Okulu, Spor /Aktivite Salonu, açık hava basketbol, voleybol sahaları ve kantin kafeteryadır.

Lisans eğitiminin gerektirdiği tüm altyapı, laboratuvar ve eğitim tesislerinin kurulumu modern donanımlar ile dünya standartlarında öğrencilerin eğitime başlaması öncesi hazır hale getirilecektir. Bunların altyapı işleri devam etmekte olup yakın zamanda tamamlanacaktır. Ayrıca kampüs içinde öğrencilerin rahatlamaları için yeni yeşil alanlar üretilmektedir.

İTÜ-KKTC’nin T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen eğitim izni ve yetki belgesi var mıdır?

Evet. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı oluru ile öğrencilerimiz Tuzla Kampüsü’nde İTÜ olanaklarını kullanarak eğitimlerine devam ettikleri sürece İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin öğrenciler nezdinde sahip olduğu tüm yetkilere sahiptir.

Eğitimlerimizin Kıbrıs’ta devam etmesi durumunda, yetki belgesi ve eğitim izinlerinin yenilenmesi hususunda T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ilgili resmi yazışmalar ve görüşmeler devam etmektedir.

Yeni Erenköy Yerleşkesi ne zaman açılacak?

Bölge arazisinin haritalandırılması, jeolojik zemin etüdü çalışmaları, stratejik ve kentsel planlama ve çitleme projeleri tamamlanmıştır. Yakın zamanda projelendirme aşamasına geçilecek olan Yerleşkenin, yaklaşık 6000 öğrenci kapasiteli olması düşünülmüştür. Yerleşke; sosyal donatı, kültürel ve sportif alanlar, konaklama altyapıları ile tüm sosyal ve akademik hayatı içinde barındıracaktır.

Üniversitenizde lisans programlarına ÖSYM dışında kayıt yaptırabilmem mümkün mü?

ÖSYM dışında kayıt yaptırmak ancak KKTC ve yabancı ülke vatandaşları için mümkündür. Ayrıca, TC vatandaşı olup, lise eğitimini yurtdışında tamamlamış öğrencilerde bu haktan yararlanabilir.

KKTC uyruklu öğrenciler ÖSYM dışında nasıl başvuru yapabilir?

KKTC uyruklu öğrenciler için ayrı sınav yapılmamakta olup, ÖSYM dışında uluslararası genel sınavları ile başvuruda bulunabilmektedir. Öğrenciler, https://www.sis.itu.edu.tr/TR/ogrenci/uluslararasi-ogrenci/uluslararasi-ogrenci.php veya https://oim.kktc.itu.edu.tr/index.php/tr/ adreslerinde bulunan “Uluslararası Öğrenciler” başlığı altında belirtilen tarihleri takip ederek online başvuru gerçekleştirebilirler.

Üniversitenize ek kontenjan ile kayıt yaptırabilir miyim?

Üniversitemize ÖSYM ve DGS aracılığıyla ek kontenjan ile yerleştirme yapılabilir.

Üniversitenizde Yabancı Uyruklu öğrenci kaydı nasıl olur ve burs imkânları var mı?

Üniversitemizde her bir program için ücretli, %50 burslu ve tam burslu olmak üzere yabancı uyruklu öğrenci kontenjanları bulunmaktadır. Belirtilen sınavlara ve belirtilen puan aralıklarına sahip olan aday öğrenciler, https://oim.kktc.itu.edu.tr/index.php/tr/ adresinde bulunan “Uluslararası Öğrenciler” başlığı altından belirtilen tarihlerde online başvuruda bulunmak zorundadırlar.

Dikey geçiş-DGS ile üniversitenizde öğrenim görmek mümkün mü? Burs olanakları nedir?

Aşağıda belirtilen bölümlerden mezun olan öğrenciler DGS ile Üniversitemizi tercih edebilirler. DGS ile kayıt yapan öğrenciler yerleştirildikleri lisans programlarının bursluluk durumu (Ücretli, %50 veya tam burs) üzerinden eğitim ücretlerini öderler.

DGS ile Lisans programlarımıza öğrenci alabileceğimiz önlisans programları

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

Deniz Elektroniği

Deniz Haberleşme

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi

Deniz Ulaştırma ve İşletme

Deniz ve Liman İşletme

Deniz ve Liman İşletmeciliği

Güverte

Marina İşletme

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Bilgisayar Destekli Makine

Bilgisayar Destekli Makine-Resim-Konstrüksiyon

Endüstriyel Otomasyon

Gemi Makineleri

Gemi Makineleri İşletme

Makine

Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi

Makine, Resim ve Konstrüksiyon/Makine-Resim-Konstrüksiyon

Motor

Otomotiv

Otomotiv Tasarım ve İmalat

Otomotiv Teknolojisi

Termik Santral Makineleri

Ulaştırma ve Otomotiv

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

Endüstriyel Otomasyon

Bilgisayar Destekli Makine

Bilgisayar Destekli Makine-Resim-Konstrüksiyon

Gemi İnşaatı

Gemi Makineleri

Gemi Makineleri İşletme

Makine

Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi

Makine, Resim ve Konstrüksiyon/Makine-Resim-Konstrüksiyon

Motor

Otomotiv

Otomotiv Tasarım ve İmalat

Otomotiv Teknolojisi

Termik Santral Makineleri

Ulaştırma ve Otomotiv

Başka bir üniversiteden İTÜ-KKTC’ye yatay geçiş koşulları nelerdir?

Üniversitemize Merkezi Yerleştirme Puanı ve Akademik Başarı Puanı ile yatay geçiş yapmak mümkündür. Merkezi Yerleştirme Puanı ile yatay geçiş yapmak için, öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği bölümün o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekmektedir. Hazırlık sınıfı dahil olmak üzere yatay geçiş yapmak mümkündür. Programlarımızın puan türü “SAY” ve “EA”’dır. Akademik başarı puanı ile yatay geçiş yapacak olan öğrencilerin tüm derslerden başarılı olması ve Genel Ortalamalarının (CGPA) 2.50 ve üzerinde olması gerekmektedir. Akademik başarı puanı ile öğrenciler 3. veya 5. Yarıyılda geçiş yapabilirler. Ayrıca, adaylar; önceki eğitim kurumlarında hazırlık eğitimi almış olsalar dahi, üniversitemiz bünyesinde düzenlenen yabancı dil yeterlilik sınavından başarılı olmak ya da üniversitemizce kabul edilen ulusal veya uluslararası geçerli olan yabancı dil sınavlarından üniversitemizin belirlediği başarı düzeyinde bir puanı başvuru sırasında belgelemeleri gerekmektedir. Başvurular, https://www.sis.itu.edu.tr/TR/ogrenci/akademik-takvim/akademik-takvimler/takvim2023/lisans-yatay-cap-yandal-intibak-sureci.php adresinde belirtilen tarihler arasında yapılmaktadır. 

İTÜ-KKTC’den başka üniversiteye yatay geçiş koşulları nelerdir?

İTÜ-KKTC’den başka bir üniversiteye geçiş koşulları için öncelikle YÖK’ün belirlediği asgari koşullar ve yatay geçiş yapılmak istenen diğer üniversitenin belirlediği şartlar geçerlidir.  

İTÜ-KKTC’den İTÜ’ye yatay geçiş koşulları nelerdir?

Kurum içi yatay geçiş şartları geçerli olup, akademik başarı puanı şartına ek olarak (öğrenciler en az 3.00 CGPA not ortalama sağlanması durumunda 3. yarıyıla; ayrıca program uyumunun sağlanması durumda 5. yarıyıla yatay geçiş başvurusunda bulunabilirler) öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına eşdeğer yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı aranmaktadır. 

Üniversitenizde ÇAP ve Yandal Programları var mı? Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?

İTÜ-KKTC ÇAP Programları aşağıdaki gibidir:

 

I. Anadal: İTÜ-KKTC Programları (Elektrik – Elektronik Mühendisliği Programı Dışında)

II. Anadal: Bilgisayar Mühendisliği

 

I. Anadal: Elektrik – Elektronik Mühendisliği

II. Anadal: Bilgisayar Mühendisliği

 

I. Anadal: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

II. Anadal: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

 

I. Anadal: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

II. Anadal: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

 

I. Anadal: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

II. Anadal: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

 

I. Anadal: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

II. Anadal: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

 

I. Anadal: İç Mimarlık

II. Anadal: Mimarlık

 

I. Anadal: Mimarlık

II. Anadal: İç Mimarlık

 

I. Anadal: Ekonomi ve Finans

II. Anadal: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

 

I. Anadal: Bilgisayar Mühendisliği

II. Anadal: Endüstri Mühendisliği

 

I. Anadal: Ekonomi ve Finans

II. Anadal: Endüstri Mühendisliği

 

I. Anadal: Endüstri Mühendisliği

II. Anadal: Ekonomi ve Finans

 

I. Anadal: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

II. Anadal: Ekonomi ve Finans

 

I. Anadal: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

II. Anadal: Ekonomi ve Finans

 

I. Anadal: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

II. Anadal: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (2022-2023 Güz Dönemi Sonrası)

I. Anadal: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

II. Anadal: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (2015-2016 Güz ile 2022-2023 Güz Dönemi Arası)

 

I. Anadal: Bilgisayar Mühendisliği

II. Anadal: Elektrik – Elektronik Mühendisliği

 

I. Anadal: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

II. Anadal: Elektrik – Elektronik Mühendisliği

 

I. Anadal: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

II. Anadal: Elektrik – Elektronik Mühendisliği

 

Yandal Programlar ise şunlardır:

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

Endüstri Mühendisliği

İç Mimarlık

Ekonomi Finans

Bilgisayar Mühendisliği

Mimarlık (İç Mimarlık Programı için)

 

Başvurular, https://www.sis.itu.edu.tr/TR/ogrenci/akademik-takvim/akademik-takvimler/takvim2023/lisans-yatay-cap-yandal-intibak-sureci.php adresinde belirtilen tarihler arasında yapılmaktadır.

Üniversitenize DGS veya Yatay Geçişle geldiğim takdirde kaç dersim MUAF tutulacaktır?

Ders muafiyetleri (ders sayma) “İntibak Komisyonu” tarafından yapılmakta olup, muafiyet işlemleri “İTÜ Muafiyet ve İntibak İşlemleri Yönergesine” göre yapılmaktadır. (https://www.sis.itu.edu.tr/TR/mevzuat/muafiyet-intibak-yonerge.php

Üniversite lisans programlarınız akredite edildi mi?

İstanbul Teknik Üniversitesi, Uluslararası ABET Mühendislik Akreditasyon Komisyonu (EAC) akreditasyonuna sahip 25 mühendislik lisans programına ev sahipliği yapmaktadır. İTÜ Mimarlık Bölümü ise NAAB (National Architectural Accrediting Board) tarafından verilen akreditasyon sayesinde Türkiye’deki ilk mimarlık akreditasyonuna sahip olan bölümdür.

İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri mühendislik programlarımızdan ilk mezunlarımızın verilmesi ve kampüslerimizin tamamlanıp faaliyete geçmesi ile akreditasyonlar için gerekli çalışmalar hızlıca başlatılacaktır. Öğrencilerimiz ayrıca, İTÜ tarafından gerçekleştirilen ‘Yetkin Mühendislik Sınavı’na girme hakkına sahip olup, uluslararası tanınırlığı olan ve akreditasyonun sağladığı avantajları sağlayan belgeyi alma hakkına sahiptir.

Üniversitenizde eğitim toplam kaç yıldır?

ÖSYM Kılavuzunda da yer aldığı üzere Üniversitemizde eğitim 1 yıl hazırlık (Yabancı Diller Hazırlık Okulu) ve 4 yıl lisans programı olmak üzere toplam 5 yıldır.

Üniversitenizde kayıt dondurma kuralları nelerdir? Okula ücret ödenir mi?

Kayıt dondurma (izinli sayılma) işlemleri İTÜ-KKTC Kayıt Dondurma, Cezalı Kayıt, Kayıt Silme Usul ve Esasları https://oim.kktc.itu.edu.tr/documents/Ogrenci-Kayit-Dondurma-Cezali-Kayit-Silme-Usul-Esaslari.pdf çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

 

Kayıt dondurmak isteyen öğrencinin dilekçesi ve nedenleri İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilip, hangi şekilde izinli sayılacağı veya sayılmayacağı belirtilir. Kayıt dondurulacak her yarıyıl için asgari bir ücret alınır.

Hazırlık öğrencisiyim. Kaydımı dondurmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Haklarım nelerdir?

Üniversitemizde öğrenim gören tüm öğrenciler İTÜ-KKTC Kayıt Dondurma, Cezalı Kayıt, Kayıt Silme Usul ve Esasları çerçevesinde kaydını dondurabilmektedir. Hazırlık Sınıfında kayıt dondurma süresi Güz ve Bahar dönemleri olmak üzere bir Akademik Yıl’dır. Kayıt donduran öğrenci sınavlara giremez, dışardan sınavlara girmesi durumunda da sınav sonuçları kabul edilmez.

Gelecek dönemlerde İTÜ-KKTC Yerleşkeleri'nde başka programlar açılması düşünülüyor mu?

2023-2024 Akademik Yılı’nda açılması planlanan lisans programı yoktur.

Üniversitenize özel kabul şartları/kriterler var mı?

Denizcilik Programlarına ilişkin (Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği) kesin kayıt yaptıracak öğrenciler normal sağlık raporu yerine Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden “Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesi” ibaresi taşıyan sağlık raporunu ibraz etmeleri gerekmektedir. Gemiadamları Yönetmeliği ve ilgili değişikliklerinde (23 Ağustos 2012, 28390 sayılı resmi gazete) belirtilen şartları; “Gemiadamı Olabilme Koşulları”nı yerine getirmeleri gerekmektedir. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Programlarında eğitim üniformalıdır ve öğrenciler “Denizcilere Mahsus Kıyafet Yönetmeliği”ne uygun üniformayı giymek zorundadır. Üniformaların temini öğrenciye aittir.

İngilizce Hazırlık Okulu kitaplarını nasıl temin edebilirim?

İTÜ-KKTC Yabancı Diller Hazırlık Okulu’nda okutulacak kitapların listesi dönem başında öğrencilere duyurulacaktır.

Üniversitenizde kaç çeşit burs vardır, hangi koşullarda burs kesilmektedir?

Üniversitemizde %100 ve %50 burs imkânları bulunmaktadır. Bu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs hazırlık sınıfında bir yıl ve lisans programında beş yıla kadar (öğrenimine ve derslere devam etmesi şartıyla) kesilmez. Lisans programda bahse konu öğretim süresi aşıldığı takdirde öğrenci “burslu” statüsünden çıkıp, “ücretli” program statüsünde eğitimine devam eder. 

Üniversitenin öğrenim dili nedir?

Üniversitemizin eğitim dili İngilizcedir. Gazimağusa Yerleşkesi’nde bulunan Yabancı Diller Hazırlık Okulu (YDHO)’da öğrencilerimiz en iyi şekilde lisans programları için yetiştirilmektedir.

İngilizce hazırlık sınıfı zorunlu mu?

Eğer öğrenci son 2 (iki) yılda aşağıdaki sınavlardan birine girip taban puanı almayı başardıysa İTÜ YDHO İngilizce Yeterlilik Sınavı’na (Proficiency Exam) girmesine gerek yoktur. Öğrenci, bu durumu kesin kayıt sırasında belgelendirdiğinde fakültesinde derslere başlayabilir.

SINAV

İTÜ Yeterlilik sınavı

TOEFL iBT *

PTE Akademik*

PUAN

60/100

72/120

55/90

 

 

İTÜ Üniversite Senatosu'nun 27.07.2022 tarihli ve 808 sayılı kararı gereğince, 2022-2023 Bahar Yarıyılından itibaren TOEFL İBT Special Home Edition sınavı kabul edilmeyecektir.

İngilizce hazırlık sınıfında devamlılık zorunluluğu var mıdır?

İTÜ-KKTC Yabancı Diller Hazırlık Okulu’nda derslere devam zorunluluğu vardır. Öğrenim yılı başında her program için akademik dönem bazında devamsızlık limiti saptanır (Programların haftalık ders yükü farklılık gösterebilir). Güz Dönemi’nde bu sınırı aşan öğrenciler ‘devamsız’ durumuna düşerek Bahar Dönemi’nde derslere devam edemezler ve Güz ve Bahar Dönemi sonunda yapılan Yeterlilik Sınavlarına girme haklarını kaybederler. Bahar Dönemi’nde bu sınırı aşan öğrenciler ise Bahar Dönemi sonunda yapılacak olan ilk Yeterlilik Sınavına girme hakkını kaybederler.

Yabancı Diller Hazırlık Okulu’nda verilecek eğitim hakkında detaylı bilgiye nasıl ulaşırım?

Yabancı Diller Hazırlık Okulu ile ilgili her türlü bilgi ve duyuruya http://ydo.kktc.itu.edu.tr/index.php/tr/ adresinden ulaşmak mümkündür.

Üniversitenizde eğitim üniformalı mı?

Üniversitemizde, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümlerinde üniforma zorunludur. Üniformaların temini öğrenciye aittir.

Gemiadamı olur sağlık raporunu almak zorunda mıyım?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümlerinde eğitim görecek öğrenciler, eğitimlerine başlamadan önce “Gemiadamı Olur” sağlık raporunu almaları gerekmektedir. Alınan rapor, Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Merkezlerinde onaylatılarak “Gemi Adamları Sağlık Yoklama Belgesi” alınır.

Üniversitenizde ön lisans ve yüksek lisans programları var mı?

Üniversitemizde ön lisans programları bulunmamaktadır. Yüksek lisans programı olarak İşletme (Tezsiz - MBA) programı mevcuttur.

Üniversitenizde askerlik işlemleri nasıl yapılır?

Asal Şubeler öğrencilerin (TC Uyruklu) durumu ile ilgili tüm bilgileri tüm üniversitelerin öğrenci otomasyon sisteminin bağlı olduğu YÖKSİS’ten takip etmektedir. E-Devlet üzerinden de askerlik işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

KKTC’deki Asal Şubelere ise KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan belli dönemlerde gelen ilgi yazılara/taleplere istinaden KKTC Uyruklu öğrencilerin durumu ile ilgili gerekli bilgiler üniversite Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

Üniversitenizde yurt olanakları nelerdir?

Üniversitemize ait yurt bulunmamaktadır. Ancak, kampüse yakın konumda özel yurtlar ve kiralanabilecek müstakil ev/apartman dairesi bulunmaktadır.

Kampüste öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yerler var mı?

Öğrencilerimiz yemek ihtiyaçlarını yerleşke sınırları içerisinde yer alan kantin-kafeteryadan karşılayabilmektedir. Kampüs kantin – kafeteryası öğrenci bütçesine uygun ana yemek ve yardımcı yemek çeşitleri sunmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz, Gazimağusa Yerleşkesi’nin konumu dolayısıyla sur içi ve sur dışında yer alan çeşitli dükkân, çarşı ve alışveriş merkezlerinden her türlü ihtiyaçlarını rahatlıkla temin edebilmektedirler.

Kampüse ulaşım nasıl sağlanır?

Öğrencinin yurt-kampüs-yurt arası ulaşımı üniversitemiz tarafından belirlenen servis güzergahı doğrultusunda ücretsiz karşılanmaktadır.

Kampüste sosyal aktiviteler için ne gibi kültür, spor ve eğlence tesisleri bulunmaktadır?

Kampüste voleybol sahası ve içerisinde çeşitli kardiyo malzemelerinin bulunduğu fitness odası mevcuttur.

Öğrencilerin kişisel gelişimlerini destekleyecek sosyal/kültürel geziler ve etkinlikler düzenlenmekte, ayrıca hem kişisel hem de mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak seminer/konferanslar ve sosyal sorumluluk projeleri de organize edilmektedir.

Öğrenciler KKTC’ye girişlerini pasaportla mı yoksa nüfus cüzdanıyla mı yapacaklar?

KKTC’de öğrenim görecek öğrenciler ülkeye pasaportla giriş yapmak zorundadır. Bu nedenle öğrencilerin KKTC’ye gelmeden önce kendi ülkelerinde pasaportlarını almaları gerekir.

Kayıt sırasında sağlık raporu gerekli midir?

Evet, KKTC’de yürürlükte bulunan mevzuata göre geçici sakin olarak bulunan bütün yabancı uyruklu öğrencilerin kayıt işlemleri için sağlık raporlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Yabancı öğrenci TC Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınan ve tüberküloz için akciğer skopisi veya akciğer grafisi ile HIV-HCV-HBSAG-RPR tetkiklerini içeren orijinal laboratuvar tetkik sonucunu (rapor ve/veya laboratuvar tetkik sonucunun tarihinin iki aydan eski olmaması kaydıyla) Öğrenci Otomasyon Sistemine yükleyecektir. Öğrenci Otomasyon Sistemine yüklenen rapor/tetkik sonucu, KKTC Sağlık Bakanlığı’nın yürürlükte bulunan Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğünde belirtilen tek hekim ücreti üzerinden onaylanacaktır. Ancak Bakanlığın, sunulan rapordaki pozitif sonuçlar nedeniyle ilave tetkik isteyeceği durumlarda öğrenci, Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğünde düzenlenen ücret tarifesine göre tam ücret ödeyecektir. Sağlık raporu olmayan ya da rapor tarihi iki ayı geçen öğrenciler, KKTC’deki sağlık raporunu alabilmek için Öğrenci İzinleri Otomasyon Sistemi üzerinden işlem yapacaktır.

Sağlık Sigortası gerekli midir? Nasıl Yaptırılır?

KKTC yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıran, öğrenimine devam eden ve öğrenci ikamet izni alacak olan TC ve diğer ülke uyruklu her öğrenci 8/2012 sayılı Sağlık Fonu Yasası kapsamında sağlık sigortası için asgari ücretin %10'nu kadar ödemeyi, Öğrenci İkamet İzinleri Otomasyon Sistemi üzerinden Kooperatif Merkez Bankası’na ait sanal post vasıtası ile KKTC Sağlık Bakanlığı hesabına yatıracak ve yatırma işlemi tamamlandıktan sonra Sistem öğrenciyi bir sonraki aşamaya yönlendirecektir. KKTC Sağlık Fonu Yasası kapsamında prim ödeyen TC ve diğer ülke uyruklu öğrenciler primi ödenen yıl için kamu sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Söz konusu primi ödemeyen öğrenciler kamu sağlık kurumlarına başvurduklarında kendi olanakları ile tam ücret tarifelerine tabi olurlar ve tedavi gördükleri kuruma gerekli ödemeyi yaparlar. Ayrıntılı bilgi için ikamet izni başvurusu konusunda KKTC İçişleri Bakanlığı’na, sağlık sigortası ve sağlık raporu konusunda KKTC Sağlık Bakanlığı’na, üniversitelerin tabi olduğu kurallarla ilgili olarak KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na başvurulabilir.

Öğrencilerin KKTC'ye giriş yaparken vize ve oturma izni almaları gerekecek mi?

KKTC muhaceret yasası gereği T.C. ve 3. ülke uyruklu tüm öğrencilerin öğrenci izni almaları zorunlu olup, gerekli tüm işlemler KKTC İçişleri Bakanlığı’nın “online” öğrenci ikamet izin portalı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Online öğrenci ikamet izin portalı: https://permissions.gov.ct.tr/login

Öğrencilerin KKTC'ye girişlerini yaparken pasaport işlemleriyle ilgili neler yapmaları gerekiyor?

Öğrencilerin KKTC’ye giriş yapmadan önce alacakları pasaportlarının en az bir yıl süresi olması gerekmektedir. İlk kez kayıt yaptıran öğrencilere harçsız öğrenci pasaportu alabilmeleri için gerekli belge kayıt sırasında verilmektedir. Ayrıca, TC uyruklu öğrencilerin KKTC’de bulundukları sürelerde, gerektiği takdirde yapacakları pasaport işlemleriyle ilgili tüm bilgileri Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin web sitesinden öğrenmeleri mümkündür.

Pasaport çıkartma işlemlerim devam etmekte, pasaportum olmadan ülkeye giriş yapabilir miyim?

Pasaport çıkartma işlemlerinizi tamamlayamadıysanız, ülkeye Nüfus Cüzdanı ile giriş yapabilirsiniz. Ülkeye girişte size verilen kalma süresine kadar kalabilirsiniz, kalma gününü geçirdiğiniz takdirde günlük maddi cezası uygulanması bulunmaktadır.

KKTC’ye ulaşım nasıl sağlanmaktadır?

Türkiye'nin büyük şehirlerden KKTC’ye her gün düzenli uçak seferleri vardır. KKTC’ye uçuş süresi İstanbul ve İzmir’den 70 ile 75 dakika, Ankara’dan 50 dakika, Adana ve Antalya’dan ise sadece 30 dakikadır. Tüm uçuşlar Ercan Devlet Havalimanı’na yapılmaktadır.

Bunun yanında, Girne ve Gazimağusa limanlarından Mersin, Antalya ve Taşucu limanlarına karşılıklı düzenli feribot ve deniz otobüsü seferleri mevcuttur. TC vatandaşları kimlik veya pasaport ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapabilirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde trafik sol taraftan ilerlemektedir.

Havaalanından kampüse ulaşım nasıl sağlanmaktadır?

Ercan Havalimanı’ndan KKTC’deki tüm şehirlere ulaşım Kıbrıs Havaalanları Servisi (KIBHAS LTD. http://kibhas.org/) tarafından sağlanmaktadır.

KIBHAS servisi (servis saatlerini http://kibhas.org/ adresinden bulabilirsiniz) ile Gazimağusa’ya ulaşım kolaylıkla ve ekonomik olarak sağlanabilmektedir. Ercan Havaalanı’ndan kampüse özel taksi ile de gelmek mümkündür.

Kampüste internet bağlantısı var mı? Kablosuz bağlantı nasıl gerçekleştirilebilir?

Kampüsümüzde öğrencilerin araştırmalarını ve ders çalışmalarını yapabilecekleri bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Öğrenciler bilgisayar laboratuvarından yararlanabilmektedirler ve ayrıca kampüs içerisinde kablosuz internet erişimi de mevcuttur.

KKTC’nin resmi dili nedir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi dili Türkçedir. İngilizce dili yaygın olarak kullanılmaktadır.

KKTC’de kullanılan para birimi nedir?

KKTC’de kullanılan para birimi Türk Lirası’dır. Sterlin, Euro ve Dolar kullanımı da yaygındır.

KKTC’de cep telefonu iletişimi nasıl sağlanmaktadır?

KKTC’ye gelmeden önce cep telefonları yurtdışı görüşmelerine açılmalıdır. Ancak, TC hattı KKTC’de kullanıldığında “Uluslararası Görüşme” (Roaming) tarifesi ile ücretlendirme yapıldığından daha ekonomik olması için KKTC’ye gelindiğinde KKTC’deki GSM operatörlerinden birini seçmeniz tavsiye edilir.

DGS ve YGS öğrencilerinin eğitimleri nerede devam edecek?

Dikey Geçiş Sınavı ve Yatay Geçiş (Merkezi Yerleştirme Puanı ve Akademik Başarı Puanı ile) üniversitemizde öğrenim görecek öğrenciler, eğitimlerini İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ilgili kampüslerinde tamamlayacaktır.