KAUM

İTÜ Kuzey Kıbrıs Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi

22 Mayıs 2013 tarihinde kurulmuş olan İTÜ Kuzey Kıbrıs Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi, İTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörlüğü’ne bağlıdır. Merkez bilim, mühendislik, teknoloji ve sanat dallarında kadın-erkek fırsat eşitliği ve kadın sorunları konularında toplumda farkındalık oluşturmak ve bu konularda duyarlılığı artırmaya yönelik çalışmalar yapmayı hedeflemektedir.

 

Yetkili Personel

arifoglu

İTÜ Kuzey Kıbrıs Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi yetkili personeli olan Aslı ARİFOĞLU; 1989 yılında Ankara’da doğmuştur. 2012 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra İngiltere’deki University of Greenwich’ten Uluslararası İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine Yüksek Lisans diplomasını almıştır. ARİFOĞLU, Ekim 2015'ten itibaren İTÜ Kuzey Kıbrıs İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nde görev yapmaktadır.

 

ETKİNLİKLER

8 Mart Korteji

8 mart kortej 1

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Kadın Merkezi Derneği’nin (MAKAMER) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi çemberinden Sakarya sulu çembere doğru düzenlediği "Eşitlik mücadelesine sen de katıl... Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mücadelesinde Hep Birlikte" temalı dayanışma yürüyüşüne birçok sivil toplum kuruluşu ve vatandaş ile birlikte İTÜ Kuzey Kıbrıs yönetsel personeli ve Yabancı Diller Hazırlık Okulu'nda öğrenim gören öğrenciler de destek vermiştir.

 

Kadın ve Sağlıklı Yaşam Semineri

saglikli yasam ic foto

01 Aralık 2014, Pazartesi günü İTÜ Kuzey Kıbrıs yönetsel ve akademik personeli, öğrencileri ve misafirlere yönelik “Kadın ve Sağlıklı Yaşam” konulu seminer düzenlenmiştir. İTÜ Bilim, Mühendislik ve Teknolojileri Kadın Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi’ni temsilen katılan İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan’ın merkezin bilim ve sanat alanında yaptığı çalışmalardan bahsederek kadının toplumdaki yerini anlattığı seminerde Diyetisyen Zaliha Kiraz ise şişmanlığın birçok rahatsızlığı tetikleyebileceğini anımsatıp yeterli ve dengeli beslenmenin önemini vurgulamıştır.

 

Cinsel Taciz-Cinsel İstismar Eğitimi

cinsel taciz ic foto 1

İTÜ Kuzey Kıbrıs akademik ve yönetsel personelleri için, 28 Ocak 2014 Salı günü Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği Uzmanlarından Psikolog Eşmen TATLICALI tarafından "Cinsel Taciz – Cinsel İstismar" konu başlıklı eğitim gerçekleştirilmiştir. Eğitimde, işyerinde cinsel saldırı ve taciz konuları ele alınarak bu durumla karşı karşıya kalındığı zaman neler yapılması gerektiğinin yanı sıra çalışanlara düşen sorumluluklardan da bahsedilmiştir.

Kütüphane: 8

Online Erişim › http://kutuphane.itu.edu.tr

               

Laboratuvarlar Sayısı: 372

Denizcilik Laboratuvarları Sayısı: 24

               

Laboratuvar altyapısına kolayca erişebilmektedirler. Sitede "Anahtar Kelimeler" yoluyla arama yapan kullanıcılar, arama sonucunda ulaşacakları Laboratuvar Profil Sayfasındaki iletişim bilgilerini kullanarak yetkili öğretim üyeleriyle irtibata geçebilecek, hem laboratuvarların altyapısı hakkında bilgi edinebilecek hem de talep ettikleri test-deney-analiz ve ölçümleri yaptırabileceklerdir.

›  www.itulabs.itu.edu.tr