HAKKINDA

about rektor sagRektör

Geleceğin Sevgili Liderleri,

Asırları kucaklayan, her anı yeniden üreten, duvarları olmayan bir buluşma ve bilişme merkezi olan İTÜ-KKTC Yerleşkemize hoş geldiniz.

21. yüzyılda dünya genelinde hızla ilerleyen bilişim çağında, bireylerin kendilerini gerçekleştirme fırsatlarının arttığı bu dönemde, İTÜ-KKTC Yerleşkesi, 250 yıllık köklü mirası ve deneyimi ile donatılmış İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki uzantısı olarak doğdu. Tıpkı köklerimizdeki Mühendishane-i Bahr-i Hümayun gibi, İTÜ-KKTC Yerleşkesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Mühendisliği bölümlerini kurarak akademik faaliyetlerine başlamıştır.

Teknolojinin önemi her geçen saniye daha da artmaktadır. İşte bu nedenle, İTÜ-KKTC olarak teknik becerilerinizi ve bilginizi güçlendirmeniz için en son teknolojileri kullanmanızı hedeflemekteyiz. Yapay zekâ, nesnelerin interneti, nanobotlar gibi kavramlar bizim için sadece birer terim değil, aynı zamanda sizin için kariyerinizin temel taşları olacaktır.

Üniversitemizin misyonu, sadece bilgi üretmek değil, aynı zamanda özgüven sahibi, yaratıcı, küresel ölçekte rekabet edebilen mezunlar yetiştirmektir. Vizyonumuz ise İTÜ-KKTC'nin sadece bölgesel değil, dünya standartlarında bir üniversite olarak sürekli gelişim içinde olmasını hedeflemektedir.

İTÜ-KKTC'ye adım attığınızda, sadece derslerinizi değil, aynı zamanda kendinizi keşfedeceksiniz. Sosyal ve kültürel etkinliklerle dolu bir üniversite deneyimi yaşayacak, uluslararası öğrenciler ve öğretim üyeleri ile bir araya geleceksiniz. Sizler, İTÜ-KKTC’de öğrenci olduğunuzda, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bütün sosyal, kültürel, eğitim/öğretim, araştırma/geliştirme imkanlarından faydalanacak; mezun olduğunuzda dünyanın her noktasında geçerliği olan İTÜ diplomasına sahip olacaksınız. İTÜ-KKTC, sizler için kıtaları barıştıran, asırları kucaklayan, her anı yeniden üreten, duvarları olmayan bir buluşma ve bilişme merkezi olacaktır.

Amacımız, sadece teknik bilgi değil, aynı zamanda insani değerlere saygılı mezunlar yetiştirmektir. Sosyal ilişkilerinizin güçlenmesi, topluma fayda sağlamanız ve mesleki-etik değerlere sahip olmanız bizim için büyük önem taşımaktadır. Geleceğe güvenle ilerlerken ve bilgilerimizi sürekli artırırken, geçmişimizin bize kattığı değerleri de göz ardı etmemek istiyoruz.

Donanımlı ve aranan bir İTÜ mezunu olabilmeniz için buradayız ve sizi bu heyecan verici yolculuğa katılmaya davet ediyoruz.

Yerleşkemizde mutlu, sağlıklı ve başarılı yıllar geçirmenizi dilerim.

Saygılarımla

 

Prof. Dr. Murat SARI

İTÜ-KKTC Rektörü

Prof. Dr. Murat SARI’nın özgeçmişi

 

Önceki Rektörler

Prof. Dr. Ercan KAHYA

Prof. Dr. Cumali KINACI

Eylül 2020 – Ağustos 2023

İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü

Prof. Dr. Ercan KAHYA

Prof. Dr. Ercan KAHYA

Ağustos 2012 – Eylül 2020

İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü

Prof. Dr. Mustafa YANALAK

Prof. Dr. Mustafa YANALAK

Kasım 2010 – Ağustos 2012

İTÜ Geomatik Mühendisliği Bölümü

Prof. Dr. Mehmet KARACA

Prof. Dr. Mehmet KARACA

Ağustos 2009 – Kasım 2010

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü