2022 EĞİTİM KONGRESİ TAMAMLANDI

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğrenci Gelişim ve Kariyer Akademisi 2022 Eğitim Kongresi, 1-2 Şubat 2022 tarihlerinde, Girne Acapulco Hotel’de tamamlandı. TC Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği’nin de paydaşı olduğu kongrenin açılış programına; Büyükelçi Ali Murat BAŞÇERİ, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Bilim Danışmanı Uğur ÇEVİK, İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektörü Prof. Dr. Cumali KINACI ve Büyükelçilik Eğitim Müşaviri Ekrem TOKLUCU katıldı.

 

Açılış konuşmalarında Büyükelçi BAŞÇERİ, "Gelişim denen şey, kendine uygun bir yol çizmek, ihtiyacınız olan donanıma sahip olmak için göstereceğiniz çabadır. Kariyer, ulaşmak için çabaladığınız, kimi zaman ter döktüğünüz, kimi zaman başaramayacağınızı düşünerek umutsuzluğa kapıldığınız ama vazgeçmediğiniz hedeflerin bir bir gerçekleşmesiyle yazılan yol haritasıdır. Gelişim ve kariyeri böyle görüyorum. Bu ideal ve hayal ile Öğrenci Gelişim ve Kariyer Akademisi kuruldu" diye konuştu. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Bilim Danışmanı ÇEVİK, "Bu etkinliği ve çalışmaları yaparken amacımız, KKTC'de okuyan gençlerimize, 'dünyanın geldiği ve gideceği nokta ne olmalı' ve 'siz bu yarışta nerede yer almalısınız' sorusunun cevabını almak içindir." dedi. İTÜ-KKTC Rektörü KINACI, İTÜ'nün KKTC'de olmasının sebebinin, KKTC'nin gelişimine katkı sağlamak, buranın bir eğitim ve araştırma adası haline gelmesini sağlamak olduğunu söyledi. KINACI, öğrencilere belirli alanlara yönelmeleri ve kendilerini geliştirmeleri tavsiyesinde bulunarak, "Hangi alanı seçerseniz seçin, o alanda en iyisi olmanız gerekiyor" diye belirtti. Eğitim Müşaviri TOKLUCU, KKTC'deki okullarda gelecek adına çok iyi işler başarabilecek öğrencilerin olduğunu, bunu fark ettiklerini ve bu yönde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Pandemiyle dünyada yeni nesil eğitim anlayışları ve yeni nesil üniversitelerin konuşulmaya başlandığını kaydeden TOKLUCU, sadece bilgi ölçen eğitim anlayışları ve birçok mesleğin gelecekte yok olacağını söyledi.

 

Konuşmaların ardından, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat KÜÇÜKÖZDEMİR "Metaverse Evreni”, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet BAŞAR “Girişimcilik” ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Bilim Danışmanı Uğur ÇEVİK “Kuantum Fiziği ve Evreni Anlamak” konulu sunumlarını gerçekleştirdi. Kongrenin ilk günü, Çağdaş Drama Derneği tarafından düzenlenen Girişimcilik Atölyesi ile son buldu. Kongrenin ikinci gününde Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet BAŞAR’ın “Kendini Tanıma – Hedef Belirleme – Amaçlara Göre Kariyer Yönetimi” ile ARUCAD Arkın Üniversitesi’nin “Kariyer Planlamada Yeni Medya Yönetimi” konulu sunumlarını gerçekleştirdi. İki gün boyunca dolu dolu geçen kongre; Etkileşimli Drama Derneği’nin Yaratıcı Yazarlık Atölyesi ile son buldu.