İTÜ HEYETİ BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

Milli Eğitim Bakanı Nazım ÇAVUŞOĞLU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail KOYUNCU ve İTÜ-KKTC Rektörü Prof. Dr. Murat SARI ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşmede, eğitim alanındaki iş birliği ve gelişmeler ele alınırken, İTÜ-KKTC’nin 2024-2025 Akademik Yılı’nda Gazimağusa’da eğitim öğretime başlayacağı ve A-Level sistemiyle öğrenci kabul edeceği açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Nazım ÇAVUŞOĞLU, kabulde yaptığı konuşmada, eğitimde kaliteyi artırmak ve öğrencilere daha iyi imkanlar sunmak için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Üniversitelerin nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesindeki önemine dikkat çeken Bakan ÇAVUŞOĞLU, geleceğin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, donanımlı bireylerin yetiştirilmesinde üniversitelerin kilit bir rol oynadığını belirtti.

ÇAVUŞOĞLU, İTÜ’nün bu alandaki katkılarına dikkat çekerek, bugün açıkladıkları kararlarla Kıbrıs Türk gençliğine önemli bir eğitim fırsatı sağlanacağına vurgu yaptı ve hayırlı olmasını temenni etti.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail KOYUNCU ise konuşmasına, kendilerini kabul eden Bakan Nazım ÇAVUŞOĞLU’na teşekkür ederek başladı. İTÜ-KKTC'nin hazırlık okulu ve birinci sınıf öğrencilerinin, 2024-2025 Akademik Yılı’nda İTÜ-KKTC Gazimağusa Yerleşkesi'nde eğitim görmeye başlayacağına dikkat çeken KOYUNCU, süreç içerisinde eğitim öğretimin tamamının Kuzey Kıbrıs’a aktarılacağına vurgu yaptı.

KOYUNCU, İTÜ-KKTC’ye iki şekilde KKTC’li öğrenci alacaklarının da altını çizerek, gelecek dönemde kendi yapacakları sınav ve A-Level sistemi ile İTÜ-KKTC’ye öğrenci kabulüne başlayacaklarını söyledi.

Kaynak: TAK