BİLİM LEFKOŞA AÇILDI

“Bilim Lefkoşa”, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği, T.C. KEİ Ofisi ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) destekleri ile Kıbrıs Vakıflar İdaresi, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ve İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri iş birliğinde Arabahmet’te açıldı.

Lefkoşa sur içinde Arabahmet Mahallesi’nde yer alan Bilim Lefkoşa’nın açılış törenine; Cumhurbaşkanı Ersin TATAR, Başbakan Ünal ÜSTEL, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Metin FEYZİOĞLU, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun AMCAOĞLU, Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk BAYRAKTAR, Kıbrıs Bilim ve Zeka Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa TÜMER, KEİ Ofisi Koordinatörü Ömer CİHAN, YÖDAK Başkanı Turgay AVCI, İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektörü Prof. Dr. Murat SARI, diğer üst düzey yetkililer ve gençler katıldı.

Açılış töreninde sırasıyla; Kıbrıs Bilim ve Zeka Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa TÜMER, Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk BAYRAKTAR, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK ve Cumhurbaşkanı Ersin TATAR birer konuşma yaptı. Konuşmaları sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK ile Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk BAYRAKTAR’a hediye takdim edildi.

Kıbrıs Bilim ve Zeka Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa TÜMER, açılışta yaptığı konuşmada, KKTC’nin bugün tarihi günlerinden birini yaşadığına işaret ederek, Kıbrıs Bilim ve Zeka Vakfı olarak “Bilim Lefkoşa’nın” açılışında katkısı olan herkese teşekkür etti. T3 Vakfı’nın katkılarının önemine işaret eden TÜMER, T3 Vakfı imkan sağlamasa Bilim Lefkoşa’nın 6 bilim atölyesi ve dene yap atölyelerinin açılamayacağını söyledi. Atölyeler hakkında bilgiler veren TÜMER, bütün atölyelerin gençlere ayrı ayrı katkıları olacağını ve gençlerin ufuklarını açacağını kaydetti.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk BAYRAKTAR, Lefkoşa Bilim atölyesinin açılışının büyük bir heyecan ve gururla yapıldığını söyledi. BAYRAKTAR, Türkiye’de gerçekleştirilen Teknofest’e bu yıl 1 milyondan fazla katılımcının başvurduğuna işaret ederek, gençlerin teknoloji ve bilimle dünyayı değiştirebileceğine, dünyanın gelişimine yön verebileceklerine inanç belirtti.

Bilim Lefkoşa’nın matematik atölyesi, astronomi, uzay ve havacılık atölyesi, tasarım atölyesi, tarım atölyesi, doğa bilimleri atölyesi, girişimcilik atölyesine kadar geniş bir yelpazeyle eğitim vereceğine dikkat çeken BAYRAKTAR, gençlerin bu atölyelerde eğlenerek öğreneceklerini anlattı.

Teknolojinin sadece teknolojik başarılar elde etmek için değil, adalet, iyilik, merhameti desteklemesi açısından önemli olduğuna işaret eden BAYRAKTAR, bilim ve teknolojinin insanların acılarını dindirmek için kullanılmasının da önemine işaret etti. BAYRAKTAR, Teknofest’in en kısa zamanda KKTC’de gerçekleştirilmesi hedefinde olduklarını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bilim ve teknolojiye verdiği önem ve değere dikkat çekerek, bilimin önemli bir güç olduğunu vurguladı.

Türkiye’de gerçekleştirilen Tekofest’e çok fazla katılım olduğuna işaret eden Bakan BAK, Bilim Lefkoşa ile KKTC’li gençlerin vizyonlarını geliştirebilmeleri için önemli bir kapı açıldığını kaydetti. KKTC’li gençlerin bilim ve teknoloji ile yoğrularak ülkenin geleceğine önemli bir katkı sağlayacaklarına inanç belirten Bakan BAK, “Güçlü bir gençlik geliyor. Bu kapı açıldı, bu kapıda gençler için çok fazla fırsat var. Dünyanın 5’ten büyük olduğunu gösterecek gençler geliyor” dedi.

Son 21 yılda Türkiye’nin milli teknolojisine yapılan yatırımlara ve savunma sanayinde yaşanan gelişmelere dikkat çeken BAK, yaşanan gelişmelerin Türkiye’ye önemli bir güç sağladığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Ersin TATAR ise bugünün önemine işaret ederek, Türkiye’nin teknoloji alanında gösterdiği başarılara dikkat çekti. Kuzey Lefkoşa’dan Güney’e çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı TATAR, “Bizim gençlerimizin önünü hiç kimse tıkayamaz bizim gençlerimiz her şeye layıktırlar” dedi.

Kıbrıslı Türklerin, Türk Devletler Teşkilatı’nın gözlemci üyesi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı TATAR, Kıbrıslı Türklerin T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın büyük gayretleriyle bir yıl önce Semerkant'ta üye olduğunu anımsattı.

Kıbrıslı Türklerin önüne açılan bütün kapıların kapatılması için yoğun çaba harcandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı TATAR, “Geleceğe emin adımlarla yürümek durumunda olduğumuz KKTC’de, bu coğrafyada, Doğu Akdeniz gibi kritik bir bölgedeki Türk devletinde gençlerin önünü açmak, gençlere yarınlar vaat edebilmek için böylesine güzel gelişmeler bizlere umut veriyor” dedi.

İzolasyonlar altında her türlü haksızlığa maruz kalan Türk halkı ve gençliğine böylesine yeni fırsatlar tanınmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı TATAR, kendilerine verilen fırsatlarla gençlerin gelecekte ülkelerine büyük hizmetler verebileceklerini, buradan çok yetenekler, Aziz Sancarlar yetişebileceğini söyledi.

Bütün baskılara ve zulme rağmen Kıbrıs Türk halkının ayakta durabildiğini ve kendi devletini kurabildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Burada gençlik , mücadele, sevgi, başarı ve geleceğe umutla bakabilecek yürek vardır. Hepimiz tek yüreğiz. Büyük milletin kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının gençliği Teknofest’teydi, bundan sonra da Teknofest’te olacak. Teknofest’i de burada bekliyoruz. Bilim Lefkoşa’nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin TATAR’ın konuşması sonrasında, Bilim Lefkoşa’nın açılışı toplu kurdele kesilmesiyle gerçekleştirildi. Açılış ardından Bilim Lefkoşa’nın atölyeleri de gezildi.