TÜRK SPORUNA YÜKSEKÖĞRETİMDE YÜZDE YÜZ DESTEK

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında "Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek" mutabakatı imzalandı. Lefkoşa Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) binasında, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Türk Sporuna Yükseköğretimde %100 Destek Projesi'ne 19 üniversite imza koydu. Üniversitemiz adına İTÜ-KKTC Genel Sekreteri Dursun KOÇ tarafından imzalanan mutabakat metni kapsamında, son 4 yıl içinde başarılı olduğu belgelendirilen sporculara, üniversitemize yerleşmeleri halinde, eğitim süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla %100 oranında eğitim bursu verilmesi taahhüt edildi.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Prof. Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU’nun katılımı ile saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program; "Milli Sporcu Bursu" tanıtım filminin gösterimiyle devam etti. Bakan KASAPOĞLU gerçekleştirdiği konuşmada, spor ile kariyer hayallerini birlikte yürütmek isteyen gençler için Türkiye'de uygulanmaya başlayan "Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek" çalışmasının KKTC'de de hayata geçirildiğini söyleyerek bugün imzaladıkları mutabakatın, Türk sporuna ve KKTC'ye hayırlar getirmesini diledi. Yaşıtlarından farklı bir gelişme ve potansiyel sahibi olan gençlerin başarılı olmaları ve tüm potansiyellerini açığa çıkarmaları noktasında farklı programlara tabi tutulmaları gerektiğini vurgulayan KASAPOĞLU; birçok ülkenin sanat, spor ve bilim anlamında üstün yeteneklerin önünü açma adına faaliyetler yürüttüğüne dikkati çekti.

KKTC'ye uygulanan ambargoların spor alanında da Kıbrıslı Türkleri olumsuz etkilediğini vurgulayan KASAPOĞLU; "Bu kısıtlamalar hiçbir vicdan ölçüsü içerisinde yer almıyor. Ambargo ve kısıtlamaların sona erdirilmesi noktasında bizler var gücümüzle çalışacağız." dedi. KKTC'nin uluslararası toplumda hak ettiği yere ulaşmasını arzu ettiklerini söyleyerek bu amaç doğrultusunda KKTC'deki altyapı projelerini hızlandırarak büyüteceklerini belirtti.

İmza törenine KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri ATAOĞLU T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Metin FEYZİOĞLU ve KKTC üniversite temsilcileri katıldı.