İTÜ-KKTC’den Kuzey Kıbrıs Turkcell’e Teşekkür Plaketi

İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri Rektörü Prof. Dr. Cumali KINACI, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat KÜÇÜKÖZDEMİR’e nezaket ziyaretinde bulunarak, Kıbrıs ve Su Çalıştayı’na yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürlüğü’nde 23 Haziran 2022, Perşembe günü gerçekleşen ziyarette Rektör KINACI’ya Rektör Danışması Dr. Öğretim Üyesi Aslı ÇEKMİŞ KANAN ve Genel Sekreter Dursun KOÇ eşlik etti.

 

Rektör KINACI ziyaret esnasında yaptığı konuşmada, suyun önemli bir konu olduğunu ve çalıştayda KKTC adına suyla ilgili çok önemli konuların ele alındığını aktararak, bunların en yakın zamanda çıktılarını görmeye başlayacağımızı belirtti. KINACI Atık suyun yeniden kullanılması, deniz suyu arıtma, iklim değişikliği ve su kaynaklarının 2100 yılına kadar nasıl etkileneceği, suyun verimli kullanımı, buharlaşmanın önlenmesi, muhtemel taşkınların belirlenmesi ve önlenmesi, kuraklık ve su talebinin nasıl karşılanacağı ile su kalitesi konularının çalıştayda ele alındığını aktaran KINACI; altyapı sistemleri, arıtma, ulaştırma, enerji, yenilenebilir enerji potansiyelinin de çalıştayda tartışıldığını ve yol haritası belirlendiğini de vurgulayarak Kuzey Kıbrıs Turkcell’e böylesi önemli bir organizasyona katkılarından dolayı teşekkürlerini sunarak bir plaket takdim etti.

 

Genel Müdür KÜÇÜKÖZDEMİR ise konuşmasında böylesi önemli bir kuruma destek vermekten duydukları mutluluğu ifade etti. Çok güzel bir çalıştay olduğunu söyleyen KÜÇÜKÖZDEMİR; konuşmasını “Çalıştayda yer alarak öncelikle hem Kuzey Kıbrıs’a gelen ve adanın çok önemli yaşam kaynağı olan suyun hikâyesini, hem de ne kadar güzel bir projeye imza atıldığını dinlemek çok önemliydi. Sonrasında da birbirinden değerli isimlerin de yer aldığı çalıştayda, KKTC için yine bundan sonrasında da yapılması hedeflenen çalışmalar ele alındı. Çalıştayda ele alınan çalışmaların hayata geçmesi ve güzel adamızın bahsedilen önemli sorunlardan kurtulmasını dilerim” diyerek sonlandırdı.