COVID-19 TEDBİRLERİ KAPSAMINDA KKTC’YE ULAŞIM

Değerli öğrencilerimiz,

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı İngilizce Hazırlık Akademik Takvimi doğrultusunda Hazırlık Okulu eğitimine 11 Ekim 2021 tarihinde başlanacak olup, aşısız öğrencilerimizin KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ÜLKERE GÖRE RENK KODLARI (https://saglik.gov.ct.tr/COVID-19/%C3%9CLKELERE-G%C3%96RE-RENK-KODLARI) kapsamında uygulanacak olan karantina sürecini de dikkate alarak KKTC’ye ulaşacağı tarihi belirlemesi önem arz etmektedir.

Ülkelere göre renk kodları haftalık Covid-19 durumuna göre değerlendirmeler ile güncellenmektedir. Yolculuğunuzdan önce güncel durumu KKTC Sağlık Bakanlığı  web sitesinden (https://saglik.gov.ct.tr/COVID-19) takip etmeniz önemle rica olunur.

KKTC'YE YOLCULUKTAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

06.09.2021 tarihinden itibaren ülkemize hava-deniz yolları ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak giriş yapacak kişiler, ülke giriş kriterleri göz önünde bulundurularak (yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR test sonucu) yolculuk öncesi https://adapass.gov.ct.tr/ adresinden yolcu formunu dolduracak ve alınacak QR kodu ile adaya giriş yapacaklardır. Bu siteye bilgilerini eklemeyen ve QR kodu almayan kişiler ülkemize giriş yapamayacaklardır.  

Siteye giriş yapan;

-KKTC vatandaşlarının “ADAPASS”

-TC vatandaşlarının “HEALTHPASS”

-AB vatandaşlarının “GREENPASS”

-UK vatandaşlarının “NHS QR Kodlu Evrak” . Eklenen evraklar, ülkeye girişte kontrol edileceği nedenle kişilerin beraberinde getirmesi gerekmektedir.

-Diğer ülke vatandaşlarının geçerli aşı kartları ve/veya PCR test sonuçlarını  uygulamada belirtilen bölüme eklemeleri gerekmektedir.  Eklenen evraklar, ülkeye girişte kontrol edileceği nedenle kişilerin beraberinde getirmesi gerekmektedir.  

Bu uygulama 18 yaş ve üzeri için zorunlu olacaktır.

Karantina

Ülkenizin renk koduna göre KKTC Sağlık Bakanlığı web sitesinden uygulamanız gereken karantina sürecini kontrol etmeli ve karantina sürecine tabi olacağınızı tespit etmeniz durumunda KKTC’ye gelmeden önce ‘GÜVENDE KAL’ isimli mobil uygulamayı mobil cihazlarınıza indirmelisiniz.

‘GÜVENDE KAL’ uygulama kaydınızı ve ödeme işlemlerini tamamlamalısınız. “KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ” ücretli bir uygulama olup, Karantina Takip Sistemi ile ilgili her türlü bilgiye https://kktckarantina.com adresi üzerinden erişebilirsiniz.

‘GÜVENDE KAL’ uygulaması için KKTC’ye varışınızda yanınızda muhakkak ulaşılabilir/şebekesi olan bir SIM kart bulundurmalı veya havaalanından en kısa zamanda temin etmelisiniz (Uygulama bağlantısı kurulamayacak mobil cihazlı kişiler ülkeye giriş yapamayacaklardır).

Ülke Renklerine Göre Uygulanacak Kurallar kapsamında Karantina sürecine tabi olacak tüm kişiler yukarıda bahsedilen kurallara uymalıdır.

KKTC Merkezi Karantina Hizmeti

İkamet adresi gösteremeyen öğrencilerimiz, KKTC merkezi karantina hizmet yerlerinde ücret karşılığı karantina sürecine tabi olacaktır. Ücretler ile ilgili bilgilere KKTC Maliye Bakanlığı sayfasından (http://www.kktcmaliye.com/upload/files/Yeni%20Karantina%20%C3%9Ccretleri.pdf) ulaşabilirsiniz.

KKTC Merkezi Karantina Hizmet yerlerinde konaklayacak öğrencilerimizin Merkezi Karantina ücretlerini ödediğine dair belgeyi ibraz etmemeleri halinde uçağa alınmayacaklardır.

Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz.