BAKAN ÇAVUŞOĞLU : İTÜ’YE DESTEK VERMEK İÇİN HAZIRIZ

İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektörü Prof. Dr. Cumali KINACI, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım ÇAVUŞOĞLU’nu makamında ziyaret etti. 27 Nisan 2021, Salı günü gerçekleşen ziyarete, İTÜ-KKTC Genel Sekreteri Dursun KOÇ eşlik etti.

 

Görüşmede, İTÜ Kuzey Kıbrıs’a ayrılan alanlarda kampüs kurulmasına yönelik faaliyetler, geciken yatırımlar ve üniversitenin eğitim sektörüne katkısı konuları ele alındı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım ÇAVUŞOĞLU, İTÜ gibi değerli ve köklü bir üniversitenin KKTC’de kampüs açmasının önemine işaret ederek, üniversiteye her alanda desteğe hazır olduğunu vurguladı.

 

Kuzey Kıbrıs’ın eğitim alanında dünyada marka olmuş üniversitelere ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduğunu ifade eden Bakan ÇAVUŞOĞLU, İTÜ kampüsleri için ayrılan alanların kamulaştırılması konusuyla ilgili çalışmaların tamamlandığını, artık yatırım zamanı geldiğini ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

İTÜ-KKTC Rektörü Prof. Dr. Cumali KINACI, üniversite alanının Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na ait olması ve eski Milli Eğitim Bakanı olması dolaysıyla bu ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi. Rektör KINACI, amaçlarının Kuzey Kıbrıs’taki eğitim – öğretim kalitesi ile araştırma - geliştirme çalışmalarını artırmak olduğunu ifade etti.

 

KINACI, Gazimağusa ve Yeni Erenköy’de kendilerine ayrılan alanlarda kampüsler kurulmasını sağlamaya çalıştıklarını anlatarak, bugüne kadar gerek kamulaştırmada gerekse projenin onaylanmasında yaşanan gecikmeden dolayı istenilen noktaya gelmedekilerini belirtti. Sorunların çözümüyle birlikte hızlı bir çalışma sürecine gireceklerini söyleyen Rektör KINACI, Bakan ÇAVUŞOĞLU’nun sürekli destek olduğunu ve desteğinin devam ettiğini aktardı.

 

KINACI, hale hazırda var olan Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programlarına ek olarak, bu yıl Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik- Elektronik Mühendisliği, Mimarlık, Ekonomi- Finans ve Deniz İşletmeleri Yönetimi bölümlerinin açılacağını belirtti.