Değerli İTÜ-KKTC YDHO Öğrencisi ve Velisi,

sınav duyurusu Değerli İTÜ-KKTC YDHO Öğrencisi ve Velisi,

 

Güneydoğu Bölgesi’nde yaşanan deprem felaketinin ardından, KYK yurtlarının depremzede ailelerin kullanımına tahsis edilmesi sebebiyle yükseköğretimin ülke genelinde uzaktan öğretim şeklinde yürütülmeye mecbur kalındığı malumunuzdur.

 

Yine çok yakın bir geçmişte tecrübe ettiğimiz global pandeminin ardından uzaktan eğitimin öğrencinin donanımı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler henüz unutulmuş değildir.

 

Felaketin ardından önce KKTC Bakanlar Kurulu’nun 13 Şubat 2023 tarihli toplantısında eğitime devam edilmesine karar verilmiş, akabinde KKTC Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) 15 Şubat 2023 tarihli, 2023/10 sayılı Kurul Toplantısı’nda tüm KKTC üniversitelerinde 2022-2023 Bahar Dönemi’nin başlangıç tarihi görüşülmüş ve 27 Şubat 2023 Pazartesi olmasına karar verilmiştir.

 

KKTC’de eğitimin yüz yüze olmasına engel bir durum yoktur. Türkiye’deki depremden etkilenen öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda ücretsiz olarak kayıt dondurmalarına hak tanınacak ve bu süre azami öğrencilik sürelerinden sayılmayacaktır.

 

Birlikte yaşadığımız bu acı süreç içerisinde depremden fiziki olarak etkilenmemiş, OHAL ilan edilen iller dışındaki illerde ikamet eden tüm öğrencilerimizin ve velilerin bizlere aktarmış oldukları endişeleri göz ardı etmemekle beraber, sürecin olumsuz etkilerinin devam edeceğini öngörüp okulumuz rehberlik servisi tarafından günlük yaşama tekrar uyum sağlamaya yönelik bir destek programı tüm öğrencilerimiz için hazırlanmıştır.

 

Sonuç olarak 27 Şubat 2023 Pazartesi gününden itibaren Gazimağusa Yerleşkemizde yüz yüze eğitime başlıyor ve tüm Yabancı Diller Hazırlık Okulu öğrencilerimizi sınıflarında görmeyi bekliyoruz.