REKTÖR

 

MESAJI

 

Herkese Merhaba,

 

İTÜ-KKTC Yerleşkesi, 250 yıla yaklaşan köklü bir eğitim/öğretim, araştırma ve geliştirme üniversitesi olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki uzantısı olarak temelleri atılmış tüzel kişiliği olan yeni bir kurumdur. İTÜ-KKTC Yerleşkesi de, tıpkı 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümayun (İmparatorluk Deniz Mühendishanesi) olarak kurulan İTÜ gibi, Gemi İnşaatı ve Denizcilik Mühendisliği bölümlerini kurarak eğitim/öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

 

İTÜ-KKTC bundan sonraki dönemde, hızla yapılaşmayı tamamlama ve eğitim/öğretim programlarında çeşitliliği artırarak büyüme fazını hızlandırma çalışmalarına ağırlık verecektir. Üniversitemiz bir taraftan kendisini geliştirirken diğer taraftan öncelikle Kıbrıs’ın bir bilim adası olmasına ve sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

 

İTÜ-KKTC olarak misyonumuz, küresel ölçekteki yoğun rekabet koşulları içinde dinamik, kaliteli, yaratıcı, katılımcı, özgüvenli mezunlar yetiştirmektir. Vizyonumuz önce bölgesel, daha sonra ise bir dünya üniversitesi olarak sürekli gelişim içinde eğitim/öğretim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdürmektir.

 

Eğitim/öğretimdeki ilkelerimiz “öğrenmeyi öğrenmiş, küresel ölçekteki meslektaşlarıyla rekabet edebilen, ileri teknolojilere hakim, araştırma yetenekleri gelişmiş, sosyal ilişkileri güçlü, insanlığa faydalı, mesleki etiğe sahip” mezunlar yetiştirmektir.

 

Sevgili gençler,

 

Yukarıda belirttiğimiz misyon, vizyon ve ilkeler çerçevesinde sizleri dünyayla yarışan, özgüvenli birer mezun olarak yetiştirmek ve mezun etmek üzere üniversitemize bekliyoruz. Sizler, İTÜ-KKTC’de öğrenci olduğunuzda, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bütün sosyal, kültürel, eğitim/öğretim, araştırma/geliştirme imkanlarından faydalanacak; mezun olduğunuzda İTÜ diplomasına sahip olacaksınız. Hem Kıbrıs’taki, hem de İstanbul’daki sosyal ve teknik tüm imkanlarımızdan faydalanabileceksiniz.

 

Donanımlı, aranan bir mezun olmak ve sosyal bir ortamda başarılarla dolu bir öğrencilik hayatı için Sizleri İTÜ-KKTC’ye bekliyoruz.

 

Herkese kucak dolusu selamlar, sevgiler.

 

 

BİYOGRAFİSİ

Prof. Dr. Cumali KINACI, 1957 yılında, Malatya’nın Doğanşehir İlçesi Erkenek Kasabası’nda doğdu. Malatya Turan Emeksiz (1972 - 1974) ve İzmir Atatürk Lisesinde (1974 - 1975) okudu.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (1980), Yüksek Lisans (1982) ve Doktora (1987) programlarını tamamladı. Çevre Teknolojisi bilim alanında 1992 yılında doçent, 2003 yılında profesör unvanlarını almaya hak kazandı.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde 1981 - 1992 yıllarında asistan, 1992 - 1993 yıllarında yardımcı doçent, 1993 - 2003 yıllarında doçent olarak görev yaptı. 2003 yılında Çevre Mühendisliği alanında profesör ünvanını aldı. 1990 yılında 6 ay süreyle ABD’nde The State University of New Jersey-Rutgers’da doktora sonrası çalışmalarda bulundu.

 

Özellikle su ve atık su arıtma teknolojileri, altyapı sistemlerinin tasarım ve işletme esasları, mühendislik ekonomisi gibi konularda eğitim, araştırma ve uygulama faaliyetlerinde bulundu. Ulusal ve uluslararası ölçekli 150’den fazla yayın yaptı. Uluslararası saygın dergilerde yayınlanan 50 makalesine Eylül 2020 itibarıyla Web of Science’a göre 905 (h=15), Scopus’a göre 972 (h=16) atıf yapıldı. 20 civarında yabancı dergi için hakemlik görevinde bulundu.

 

11 doktora (3’ü eşdanışman) ve 42 yüksek lisans tez çalışmasını yönetti. 4 farklı üniversitede lisans ve lisansüstü düzeyde 20’den fazla farklı ders verdi. İTÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanlığı (2003 – 2010) ve İnşaat fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği (1998 - 2003) görevlerinde bulundu. 11 araştırma projesinde yürütücü, 20 civarında araştırma projesinde ise araştırmacı olarak görev yaptı. 5 Türkçe kitap içinde Bölüm yazarlığı yaptı. Çok sayıda büyük ölçekli altyapı projelerinin planlanması ve tasarımı çalışmalarına katıldı.

 

Eylül 2020 tarihi itibariye İTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörlüğüne atanan Sayın KINACI evli ve iki çocuk babasıdır.

 

- Diğer detaylar için Prof. Dr. Cumali KINACI’nın özgeçmişini tıklayın: Türkçe ve İngilizce


ÖNCEKİ REKTÖRLER

Prof. Dr. Ercan KAHYA

Ağustos 2012 – Eylül 2020

İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü

Prof. Dr. Mustafa YANALAK

Kasım 2010 – Ağustos 2012

İTÜ Geomatik Mühendisliği Bölümü

Prof. Dr. Mehmet KARACA

Ağustos 2009 – Kasım 2010

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri EnstitüsüKuruluş: İstanbul Teknik Üniversitesi, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümâyun adı altında kurulmuştur.

               

Açılış: İTÜ Kuzey Kıbrıs, 2011-2012 Akademik Yılı’nda Gazimağusa Yerleşkesi’nde İngilizce hazırlık eğitimi vermeye başlamıştır.

               

Yerleşke: Gazimağusa Yerleşkesi 45 dönüm alan üzerine kurulmuş; 10 yeni ve 6 eski eser barındırmaktadır.

               

Öğrenci: 2020-2021 Akademik Yılı itibariyle toplam öğrenci sayısı 473’tür.

               

Logo: Kurumsal yazı fontu RePublic ile yazılmış “İTÜ”, sağ üstte bulunan “Arı Amblemi”, amblemi çevreleyen elips üzerine yazılmış “İstanbul Teknik Üniversitesi” ve en altta yer alan “Kuzey Kıbrıs” birlikte ve tek renk olarak kullanılır.

               

Doku: Petek temel formunun sonsuz biçimde tekrar edilebilir esasına dayanarak oluşturulmuştur.

               

Renk: Lacivert ve altın renklerinin tonları kurumsal kimliğin temelini oluşturmaktadır.

               

Motto: "Her zaman (n+1)'inci nesil üniversite"