İTÜ İSTANBUL

AYAZAĞA KAMPÜSÜ

Ana yerleşim birimi olan Ayazağa Kampüsü, İstanbul'un yeni iş ve ticaret merkezi konumuna gelen Maslak bölgesindedir.

 

247 hektarlık bir alanı kaplayan Ayazağa Kampüsü'nde Rektörlük ve yönetim birimlerinin yanı sıra 13 fakülteden 8'i ve 5 enstitüden 4'ü bulunmaktadır. Bu kampüste bulunan Mustafa İnan Merkez Kütüphanesi, Kültür ve Sanat Birliği, Spor Birliği ve 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi kampüsün yoğun yaşam alanlarıdır.

 

Kampüste bulunan 12 bloktan oluşan toplamda 576 öğrenci kapasiteli "Gölet Yurtları", 4 bloktan oluşan toplamda 1424 öğrenci kapasiteli "Vadi Yurtları", 3 bloktan oluşan toplamda 384 öğrenci kapasiteli "Ayazağa Kız Öğrenci Yurdu" ve 3 bloktan oluşan toplamda 220 öğrenci kapasiteli "Arı, Gök ve Verda Üründül Yurtları" İTÜ öğrencilerine standartların ötesinde bir yaşam kalitesi sunmaktadır.

 

TUZLA KAMPÜSÜ

Tuzla kampüsü İstanbul’un Tuzla ilçesinde Marmara denizi kıyısındadır. 16.5 hektarlık alana sahip Tuzla Kampüsü'nde modern ekipmanlarla donatılmış eğitim havuzu ile Denizcilik Fakültesi bulunmaktadır. Buradaki koyda İTÜ'ye ait Akdeniz Gemisi ve Sismik1 gemisi de bulunmaktadır.

 

Kampüse erişmek için Kadıköy ve Topkapı’dan Tuzla’ya giden toplu taşıma araçları tercih edilebilir.

 

 

 

 

 

TAŞKIŞLA KAMPÜSÜ

İTÜ'nün kent merkezi yerleşkelerindeki yapılar Osmanlı zamanında kalma olduğu için tarihin izleri taşıyan kampüs Taksim’dedir. Taşkışla yerleşkesindeki bina yeni Rönesans üslubunda yapılmış bir Osmanlı kışlasıdır.

Mimarlık fakültesinden başka sosyal bilimler enstitüsü, güzel sanatlar bölümü ve sürekli eğitim merkezi ve İTÜ Geliştirme Vakfı ve rektörlük kent içi büroları da Taşkışla yerleşkesindedir.

Taşkışla kampüsüne Taksim’e gelen toplu taşıma vasıtaları, Taksim – Hacı Osman metro hattı, Kabataş – Taksim füniküler hattını kullanarak erişebilirsiniz.

 

GÜMÜŞSUYU KAMPÜSÜ

Gümüşsuyu Kampüsü, Taksim’den Beşiktaş’a inen Gümüşsuyu caddesi üzerinde yer almaktadır. Kampüs, Taşkışla Kampüsü ile birlikte 19. Yüzyıl İstanbul’unda en önemli ticaret ve kültür merkezi olan ve bugün de aynı işlevleri sürdüren Taksim bölgesindedir. Kampüste, Makine Fakültesi’nin yanında Kapalı Spor Salonu ile açık hava spor alanları bulunmaktadır.

Kampüste bulunan 2 adet bloktan oluşan toplamda 286 öğrenci kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdu İTÜ öğrencilerine standartların ötesinde bir yaşam kalitesi sunmaktadır. Gümüşsuyu kampüsüne ulaşmak için Taksim’e gelen toplu taşıma vasıtaları kullanılabilir. Taksim’e; Taksim – Hacı Osman metro hattı, Kabataş – Taksim füniküler hattını kullanarak erişebilirsiniz.

 

MAÇKA KAMPÜSÜ

Maçka Kampüsü’nde İşletme Fakültesi, İngilizce Hazırlık Okulu, Dil ve İnkılap Tarihi Bölümü, Türk Müziği Konservatuarı, İTÜ Vakfı ofisleri ve İTÜ Sosyal Tesisleri bulunmaktadır. Sosyal tesis, yabancı ve yerli misafirler için otel, lokanta, açık yüzme havuzu ve tenis kortları olanaklarına sahiptir.

Bu kampüste Üniversiteye ait bir anaokulu ve kreş de bulunmaktadır. Taşkışla ile Maçka Kampüsleri arasında bağlantıyı sağlayan teleferik servisi, İTÜ öğrencilerine önemli bir olanak sunmaktadır.

Fakülte / Enstitü: 19

               

Kampüs: 5

               

Öğrenci: 25.000

               

Öğretim Elemanı: 2.200

               

Profesör: 430

 

Uluslararası Eşdeğerlik: ABET, EUA, NAAB, IMO

                

İngilizce Eğitim: %100

               

Çift Anadal, Çift Diploma ve Uluslararası Değişim

               

Kütüphane: 7/24 açık