BİLİM LEFKOŞA AÇILIYOR

Matematik atölyesi, astronomi, uzay ve havacılık atölyesi, tasarım atölyesi, tarım atölyesi, doğa bilimleri atölyesi, girişimcilik atölyesi ve deneyap atölyelerini bünyesinde barındıran Bilim Lefkoşa’nın açılışı 07 Kasım 2023 Salı günü saat 12.00’da gerçekleştirilecek.

Bilim Lefkoşa’nın açılış töreni Cumhurbaşkanı Ersin TATAR, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu TÖRE, Başbakan Ünal ÜSTEL, T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Metin FEYZİOĞLU, BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk BAYRAKTAR ve davetlilerin katılımıyla 07 Kasım 2023 Salı günü 12.00’de gerçekleştirilecek.

Bilgi üretimine katkıda bulunmak ve bilgiyi yaratıcı biçimde kullanmak üzere bireylerde sahip olunması gereken yetenekleri saptamaya, geliştirmeye ve bilgi toplumu olma sürecini hızlandırmaya yönelik projeler gerçekleştirmek amacıyla 2022 yılında kurulan Kıbrıs Bilim ve Zeka Vakfı, ülkemize Bilim Lefkoşa’yı kazandırıyor.

Lefkoşa Suriçi’nde 6 Bilim Atölyesi ve Deneyap Atölyesi içeren Bilim Merkezi için Türkiye Teknoloji Takımı'nın (T3 Vakfı) birikiminden faydalanan Bilim Merkezi ve Zeka Oyunları Merkezi’nin oluşumuna, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği, Kıbrıs Vakıflar İdaresi, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ve İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri destek verdi.

Bilim Lefkoşa’da yer alan Matematik Atölyesi, Astronomi, Uzay ve Havacılık Atölyesi, Tasarım Atölyesi, Tarım Atölyesi, Doğa Bilimleri Atölyesi, Girişimcilik Atölyesi ve Deneyap Atölyesi ücretsiz hizmet verecek.