fbk
twr

İTÜ GreenMetric’de 77. Sırada: İlk 100’deki “İlk ve Tek Türk Üniversitesi”

İstanbul Teknik Üniversitesi, dünyanın seçkin üniversitelerinin kampüslerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği GreenMetric (Yeşil Ölçüm) sıralamasında 619 üniversite içerisinde 77. sırada yer alarak ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi oldu.

 

Yeşil Kampüs çalışmalarıyla Türkiye’de birçok yeniliği ve ilkleri hayata geçiren İstanbul Teknik Üniversitesi’nin başarıları uluslararası alanda da tescillendi. Sürdürülebilirlik ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratan bir platform olan GreenMetric, dünyanın saygın 619 üniversitesi içerisinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 77. sırada olduğunu açıkladı. GreenMetric, dünyanın seçkin üniversitelerini altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda değerlendiriliyor.

 

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet KARACA, yeşil kampüs projelerini 2013 yılından beri sürdürdüklerini dile getirerek şunları söyledi:

 

“Ayazağa Yerleşkesi, trafiği ve gökdelenleriyle anılan Maslak'ın ortasında yıllardır Yeşil Kampüs projeleriyle şehrin doğaya açılan bir kapısı oluyor. Yerleşkemizi son 5yıldır Yeşil Kampüs Projesi kapsamında çok farklı bir görünüme kavuşturduk. Doğanın güzelliklerini aktif yaşam ile buluşturacak bir ortam oluşturduk. Bisiklet ve yürüyüş yolları, yaya dostu kaldırımlar, peyzaj çalışmaları, kampüs içi aydınlatma çalışmaları ve farklı spor alanları bu çalışmalar arasında sayılabilir. İTÜ, bir yandan sürdürülebilir gelecek için gerekli olan bilim ve teknolojiyi üretirken öte yandan yaşam kalitesini yükselten doğa dostu yerleşkeleriyle topluma örnek oluyor. Kampüslerimiz vakit geçirilmekten keyif alınan ve huzur veren bir atmosfere sahip. Üniversitemizin 250. Yılına doğru kurum kimliğimize yakışır bir kampüs oluşturma çabamız hız kesmeden devam edecek.”

 

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun KINDAP, Yeşil Kampüs’ün sadece “yeşil” değil, engellileri, yeniden dönüşümü ve kampüsün günümüz şartlarında hem alt hem de üst yapısıyla sürdürülebilir bir hâle getirilmesi anlamlarına da geldiğini belirtti. Şimdiye kadar yapılan alt yapı çalışmaları ve geçirimli beton gibi uygulamalarla yeşil alan sulamasının tamamen gölet kaynaklı hale geldiğini, kampüs içi bisiklet ve yürüyüş yollarının artırıldığını ve bisiklet kullanımını teşvik adımlarının atıldığını, otomobil kullanımının azaltılmasına yönelik uygulamaların olduğunu da ifade eden Prof. Dr. KINDAP; daha yaşanabilir, estetik, anlamlı ve sürdürülebilir bir yerleşke için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. KINDAP, Yeşil Kampüs projesiyle birlikte sıradaki hedefin “akıllı kampüs”e ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi.

 

Adres:

Namık Kemal Mah. Fazıl Polat Paşa Bulvarı

İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri

Gazimağusa - KKTC

Telefon  +90 392 630 50 00

E-posta  infokktc@itu.edu.tr

Bizi Takip Edin

instagram
facebook
twitter
google +
YouTUBE
Linkedin