fbk
twr

Öğrencilerimizin KKTC'ye Nakli İle İlgili Rektörlük Duyuruları

burs duyurusuRektörlük Duyurusu I

Değerli Öğrencilerimiz

İstanbul Teknik Üniversitesi Tuzla ve Maslak kampüslerinin sınırlı fiziki mekan ve öğretim elemanı kapasitesi sebebi ile İTÜ Rektörlüğümüzün ve ilgili dekanlıkların aldıkları karara göre; 2019-2020 akademik yılı itibari ile İTÜ-KKTC öğrencilerinin İstanbul’daki geçici eğitimlerinin sonlandırılması gerekmektedir. Buna ilaveten, TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 27.12.2018 tarihli yazısına istinaden ilgili zorunlulukların yerine getirilmemesi halinde Denizcilik Eğitim yetkimizin askıya alınması durumu hasıl olmuştur. Özellikle son üç yıldır KKTC’de bulunan ilgili tüm resmi, kamu, özel ve 3. şahıs muhataplarımızın görüş ve beklentileri de İTÜ-KKTC öğrencilerinin ivedilikle kendi kampüslerinde eğitimlerini sürdürmeleri yönündedir.

Bütün bu önemli etmenler sonucunda; yabancı diller ve lisans I. & II. sınıf öğrencilerimiz 2019-2020 akademik yılında eğitim-öğretim faaliyetlerini İTÜ-KKTC Gazimağusa Yerleşkesi’nde sürdürmesi gerekmektedir. Bu amaç için ihtiyaç duyulan mali desteğin bu hafta başında yaptığımız ilgili resmi makam tarafından beyan edilmesi üzerine bu duyuruyu bugün yapıyoruz.

Söz konusu öğrencilerimizin Kıbrıs’taki yaşamsal şartlarını (barınma, ulaşım, yemek vb.) siz ve değerli velilerimizin lehine ekonomik açıdan daha iyi duruma getirme çabası içinde olduğumuzu bilmenizi arzu ederiz. Umudumuz şudur ki, bu başlattığımız çalışmaların sonucu, sizlerin Türkiye’deki mevcut durumunuza benzer ya da daha iyi olması yönündedir.

Tüm öğrencilerimizi kaliteli eğitim süreçlerini sürdürürken hayatın keşfine dünyanın huzur ve güvende gözde Türk coğrafyalarından biri olan Gazimağusa’da sevgi ve muhabbetle bekliyoruz...

İTÜ-KKTC Rektörlüğü

 

Rektörlük Duyurusu II

Değerli Öğrencilerimiz

Birinci duyurumuzda açıklanan sebeplerden dolayı alınan karar gereği, İTÜ-KKTC eğitim öğrenim faaliyetlerinin bu akademik yıl itibari ile kademeli olarak İTÜ-KKTC‘nin kanuni ve esas eğitim adresi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacaktır. Mevcut maddi ve fiziki şartlar nedeni ile öğrenci nakili; bu yıl sadece Yabancı Dil, I. ve II. Sınıflar için İTÜ-KKTC‘nin eğitim öğrenim adresi olan Gazimağusa kampüsüne yapılacaktır. Öncelikle I. ve II. sınıflar için gerekli olan tüm laboratuvarlar modern bir şekilde kampüsümüzde kurulacaktır. Mevcut Eğitim Bloğumuz tamamen I. ve II. sınıfların derslik ihtiyacını giderecek şekilde kullanılacaktır. Ayrıca Yabancı Dil Okulumuz Eski Karayolları Binasında bağımsız bir ortamda faaliyet gösterecektir. Gelecek 2020-21 Akademik Yıl öncesinde de, III. ve IV. Sınıf öğrencilerinin ihtiyaç duyacakları eğitim-öğrenim donanımları yine kampüsümüz içinde tamamlanacaktır.

Bu vesile ile, hepimizin şu önemli gerçeği hatırlamasında fayda vardır: İTÜ-KKTC öğrencilerinin İstanbul‘daki eğitimleri geçici bir durumdur. Bu nakil süreci ya dün, ya bugün ya da yarın içinde bir zaman noktasında yapılması gerekiyordu ve yapılacaktı. O olması gereken zaman noktası, Haziran 2019 sonu olmuştur. Bilindiği gibi bundan birkaç ay önce böyle bir sürecin içinde olduğumuzu ve nihai kararın maddi kaynak temininin garantilenmesinden sonra olacağının işaretini vermiştik. Bu bildirimi söz konusu eğitim-öğrenim naklinin mali şartlarının (ki bu da TC-KKTC arasındaki mali protokol imzalanmasına bağlı idi) geçen hafta içinde netleşmesi olmadan yapamazdık.

Gazimağusa’da öğrencilerimizin yurt, yemek ve ulaşım gibi temel ihtiyaçları ile ilgili ekonomik açıdan olumlu çözümlerimizin detaylarını da gelecek hafta içinde duyurmanın çabası içinde olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Sağlıcakla kalın...

İTÜ-KKTC Rektörlüğü

Adres:

Namık Kemal Mah. Fazıl Polat Paşa Bulvarı

İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri

Gazimağusa - KKTC

Telefon  +90 392 630 50 00

E-posta  infokktc@itu.edu.tr

Bizi Takip Edin

instagram
facebook
twitter
google +
YouTUBE
Linkedin